Botox Nedir?

Botoks, Botulinum toxin kelimelerinin kısaltmasıyla ifade edilen bir proteindir. Botulinum toksini, Clostridium botulinum ve diğer iki Clostridia türü bakterileri tarafından üretilen yedi tür nörotoksinin ortak adıdır. Peki toksin ne demektir? Toksin vücudunuzun direncini kıran zehirli maddelere verilen isimdir, sağlık bozucu materyaller olan toksinler, aynı zamanda vücudunuzda da üretilir, dışarıdan farkında olmadan normal düzeylerde alınır ve terleme faaliyetleri ile de atılır.

Vücudumuz Toksini Nasıl Alır?

En büyük nedeni günümüzde ne yazık ki, solunumdur, egzos gazları, sigara dumanı, fabrika gazları, havalandırma sistemleri ya da endüstriyel kirli gaz salınımı ile soluduğumuz havanın önemli bir kısmı toksindir, diğer nokta ise yiyecekler ile tarımsal ilaçlar ile ya da koruyucu maddeler ile ömrü uzatılan meyveler aracılığı ile alınır.

Toksinler Nasıl Faydalı Olabilir?

Zehirleri, tıbbi amaçlarla kullanmak yeni bir fikir değildir, geçmişte özellikle 19. Yy’da, zayıflatılmış mikropları vücudun sindirmesi ve bağışıklık sistemini onarması için kullanılması fikri sıkça tartışılmış olsa da günümüzde bu hepimizin alıştığı bir gelenek haline gelerek, aşı halini almıştır. Bu durum da bize tüm toksinlerin zehirli olsa  da zararlı olmadığını gösterecektir.