Tüp Bebek Yaptırmak İsteyenler İçin Bilgiler

Tüp bebek tedavisi dünyada 1971 yılında başlanan çalışmaların geliştirilmesi ile bugünkü modern formuna kavuşmuş bir tedavi yöntemidir. Dünyada ilk tüp bebek 1978 yılında dünyaya gelmiştir ve Türkiye’deki ilk tüp bebek ise 1989 yılında dünyaya gelmiştir. Son derece yeni temeller üzerine kurulmuş olsa da tüp bebek tedavisi çok yol kat etmiş ve çok büyük başarılara ulaşmıştır.

Bu yazımızda tüp bebek nasıl yapılır ve kimlere uygulanabilir gibi tüp bebek ile ilgili merak edilen soruları birlikte yanıtlayacağız.

Tüp bebek doğal yollarla bebek sahibi olmak istediği halde olamayan çiftler için uygulanan bir tedavi yöntemidir ve kısırlık diye tabir edilen durum başta olmak üzere gebeliği etkileyen veya engelleyen durumlarda uygulanır.

Kısırlık Tedavisi Mümkün Müdür?

Kısırlığın gelişen teknolojiler ve tıp alanındaki devrimler ile tedavi edilebilir bir hastalık olması bebek sahibi olamayan ve kısırlık teşhisi konduğu için umutsuzluğa kapılanları sevindirmektedir. Günümüzde sayısı ve kalitesi artan tüp bebek merkezleri sayesinde son derece çağdaş koşullarda bebek sahibi olunabilmekte ve anne – baba olma özlemi giderilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisi genellikle yumurta, sperm ve rahim gibi sorunlardan kaynaklı olarak çocuk sahibi olamayanlara uygulandığı için başarısızlık payı da olan bir tedavidir bu nedenle tüp bebek tedavisine başvuranların sabırlı olması gerekmektedir. Özellikle ilk denemede 30 yaşın altındaki kadınlarda %60 başarıya ulaşılabiliyor olması ve ilerleyen yaşla birlikte tüp bebeğin başarı oranının düşmesi genellikle hayal kırıklığı yaratıyor. Tüp bebek tedavisinde sabır ve pozitif olmak çok önemlidir. İlk denemede başarıya ulaşılabileceği gibi birkaç deneme de gerekebileceğinin bilincinde olunması gerekir.

Bebek sahibi olamamak bunun kaderiniz olduğu anlamına gelmez. Doğru tedavi ve pozitif olmak pek çok çiftin imkansız zannettiği bebek hasretini dindirmektedir.

Tüp Bebek Merkezlerinde Hangi Tedaviler Uygulanır?

cyprustupbebek.com gibi tüp bebek merkezlerinde klasik tüp bebek, mikro enjeksiyon, suni dölleme, testis biyopsisi, yumurtlama tedavisi gibi tahlil ve uygulamalar yapılmaktadır.

Tüp Bebek Aşamaları

  • Tüp bebek yaptırmak isteyen çiftler merkeze başvurur.
  • Tüp bebek yaptırmadan önce yaptırdıkları tedaviler değerlendirilir ve yeni tüp bebek tedavisi için uygun olan durumlar konuşulur.
  • Yapılan tahlillerin ardından tüp bebek yapılıp yapılmayacağı kararlaştırılır.
  • Sağlıklı yumurta ve sperm hücreleri için tedavi gerekiyorsa uygulanır.
  • Yumurta ve hücre laboratuvarda döllenir
  • Döllenmiş hücre anne rahmine yerleştirilir
  • Gebelik testi yapılarak gebelik oluşup oluşmadığına bakılır.
  • Gebelik oluşmamışsa yeni tedavi için hazırlık sürecine başlanır
  • Gebelik oluşmuşsa gebelik izlenir

Tüp bebek merkezleri ile iletişime geçerek tüp bebek fiyatları hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz. Tüp bebek fiyatları uygulanacak tedaviler ve transfer sürecine kadar yapılacak olan hazırlık süreci gibi durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir.